Dřevěný nábytek, několik slov o technologiích výroby

Sdílet na...Facebook0Google+0Twitter0StumbleUpon0Pinterest0LinkedIn0Digg

hebel

Nábytek je významnou částí každého domu, bytu nebo kanceláře. Má být nejen funkční, ale působit hezky, esteticky a elegantně v každém interiéru. Postupem času došlo k vývoji různých technologií, výroba nábytku je odlišná od dávných technik opracování dřeva.

Vývoj nábytkářství během let pokračoval odlišným způsobem v každé zemi. Styly, jaké byly upřednostňovány, působily, že k tvoření nábytku byly používány různé typy a druhy dřeva, později také hmoty. Ideálně to vystihuje kontrast mezi stylem Ludvíka XV., jenž byl ve Francii známkou extravagance, bohatství a přepychu své doby, a současným nábytkem, u kterého převažuje jednoduchost a praktičnost.

Prvotní nábytek byl zhotoven ručně pomocí heblíku. Zručné stolařovy ruce a prostorová představivost umožňovaly vytvářet opravdová umělecká díla. Prvotní nábytek měl být především praktický, později se kladlo důraz také na konečnou úpravu, která měla být hezká a elegantní. Dobrý stolař dovedl z pořádného kusu dřeva vykouzlit obdivuhodné skříňky, stoly nebo židle. Vše zhotovené s nejvyšší precizností a přesností jedním člověkem. Neobyčejné bylo, že každý kus nábytku byl unikát, nebyly tvořeny dva stejné stoly nebo skříňky.

S vývojem lidstva nastal prudký pokrok v oblasti výroby nábytku. Stále více pozornosti bylo věnováno materiálu, z jakého je zhotoven nábytek, častěji bylo voleno kvalitní dřevo. Různé tvary, barvy a zdobení způsobily, že nastal velký zlom, lidé hledali nové nápady pro vývoj v této oblasti. S postupem času technologický rozvoj umožnil zakládat továrny vyrábějící nábytek v mezinárodním měřítku. Nábytek byl vyráběn sériově. Standardní a typizované skříňky, stěny z nábytku, pohovky a gauče byly vyráběny rychlým tempem. V Polsku, na rozhraní šedesátých a sedmdesátých let minulého století, byl velice módní leštěný nábytek z dřevotřísky. Spojován pomocí lepidla a kolíků byl velmi odolný. V této době byl takový nábytek hitem a objektem snů mnoha zákazníků.

V současné době ve výrobě nábytku nastal obrovský rozvoj. V obdivuhodném tempu vznikaly nové továrny s nábytkem, mnoho z nich vyrábí nábytek do dnešního dne, a jsou to pionýři v oblasti nových technologií. Moderní stroje CNC ve spojení s neobyčejným řemeslem, jakým je stolařství, umožňují tvořit mistrovská díla, jež jsou odolná, stylová a uchvacují svým vzhledem.

Stále častěji se setkáváme s malými firmami, jedno- nebo dvouosobovými, které se zabývají výrobou nábytku. V těchto malých firmách je každý kus nábytku, každá dřevěná komoda zhotovena velmi precizně a pečlivě. Není zde místo pro sériovou výrobu, nábytek z překližky nízké kvality, který se po několika měsících odpařuje a hodí jedině na zahrádku nebo do sklepa. Borovicový nábytek je velmi odolný, a pokud je zhotoven na zakázku, stane se spolehlivou dekorací domácnosti.

Sériově vyráběný dřevěný nábytek, který lze samostatně montovat, je zhotoven s menší precizností, kvalita použitých materiálů odbíhá od standardu, tímto je snížena jeho životnost oproti nábytku zhotovenému v profesionální stolařské dílně. Nicméně metody používané při opracování nábytku zajišťují stále vyšší kvalitu finálního výrobku. Hoblovačky ideálně vyrovnají povrch, díky čemu linie a letokruhy na jednotlivých deskách budou bezvadné. Kdysi byla každá skříňka, komoda a křeslo malováno ručně, nyní se ve výrobních závodech používají barvicí a lakovací automaty. Sušení lakovaného nábytku se provádí ve speciálně přizpůsobenýcvh místnostech s UV lampami. Toto řešení umožňuje dosáhnout lesk bez šmouh a skvrn. Nábytek je montován pomocí šroubovascích kolíků, které umožňují opakovanou montáž.

Během let se způsob výroby nábytku velmi změnil. Významné změny nastaly nejen ve výrobním procesu, umožňujícím dosáhnout složitých tvarů, ale týká se stylů a vzorů nábytku.

Pokrok a stále se měnící móda budou nadále udávat trendy v oblasti nábytku. Určitě se výroba nábytku bude stále přizpůsobovat potřebám a očekáváním uživatelů.

Jaroslav Marek

Webmaster v Woodica
Jaroslav Marek specializuje se v technologii výroby dřevěného nábytku, má široké znalosti v oblasti matrací firmy M&K Koło foam.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

Přihlásit k odběru novinek

Získáte nejnovější zprávy přímo do Vaší e-mailové schránky!

Delicious Digg Facebook Favorites More Stumbleupon Twitter